Jak urządzić warsztat w piwnicy lub garażu?
Majsterkowanie to pasja wielu Polaków. Nie każdemu z nas jednak warunki lokalowe pozwalają na urządzenie wszechstronnego warsztatu majsterkowicza amatora. Jeśli i Ty marzysz o miejscu, gdzie będziesz mógł w wolnym czasie oddawać się swojemu hobby, możesz je z powodzeniem urządzić w garażu, a nawet w niewielkiej piwnicy w bloku.
Nie jest to trudne zadanie. Wbrew pozorom wszystkie niezbędne sprzęty zmieszczą się nawet w małym pomieszczeniu, a jego sprytne zagospodarowanie sprawi, że warsztat będzie bardzo funkcjonalny i wygodny. W takim miejscu możesz spokojnie naprawiać różne zepsute sprzęty domowe lub rekreacyjne, tworzyć niewielkie meble, czy inne przedmioty użytkowe, a nawet konstruować ciekawe wynalazki własnego pomysłu. Sprawdź, jak urządzić domowy warsztat majsterkowicza.

Polecane produkty:
- Narzędzia warsztatowe https://www.eci.com.pl/18-narzedzia-warsztatowe-sprzet-warsztatowy-wyposazenie-warsztatu
- Wiertarki – wszystkie typy https://www.eci.com.pl/14-wiertarki-wszystkie-rodzaje-i-typy-wiertarek
- Przecinarki do metalu https://www.eci.com.pl/1031-pily-tasmowe-do-metalu-przecinarki-tasmowe-do-ciecia-metalu
- Szlifierki https://www.eci.com.pl/1040-szlifierki-tarczowe-do-plaszczyzn-tasmowe-do-betonu-gladzi-tynkow
- Zaginarki https://www.eci.com.pl/61-zaginarki-do-blach
- Tokarki https://www.eci.com.pl/1032-tokarki-do-metalu-konwencjonalne-cnc-optimum-quantum
- Frezarki https://www.eci.com.pl/1084-frezarki-konwencjonalne-cnc-do-metalu
Gdzie urządzić warsztat do majsterkowania?
Nawet w niedużym pomieszczeniu można urządzić wygodny, funkcjonalny i ładny domowy warsztat. Takie miejsce do majsterkowania najczęściej urządzamy w piwnicy, jednak można również wygospodarować kącik na stół roboczy i półki z narzędziami w garażu, a nawet w jednym z pokojów w domu lub mieszkaniu.
Warsztat majsterkowicza w pokoju lub garażu.
Wybierając pomieszczenie, weź pod uwagę to, że w warsztacie często bywa dosyć głośno, może pojawić się w nim pył lub inne zanieczyszczenia, a także nieprzyjemne zapachy na przykład kleju, lakieru, czy farby używanej podczas majsterkowania.
Dlatego, jeśli zdecydujesz się urządzić warsztat w jednym z pokojów domu, ważne, aby było to pomieszczenie jak najbardziej oddalone od kuchni, łazienki oraz sypialni domowników. Sprawdzi się na przykład poddasze w domu lub pokój w głębi korytarza w mieszkaniu.
Zarówno w przypadku warsztatu majsterkowicza umiejscowionego w pokoju, jak i w garażu, liczy się dobre wykorzystanie przestrzeni. Bardzo pomocne mogą się więc okazać składane meble takie jak krzesło, które można złożyć i ustawić pod ścianą, oraz składany do ściany blat stołu do majsterkowania. Warto również, zamiast klasycznych regałów, wybrać półki montowane na ścianie, co pozwoli zyskać więcej przestrzeni na podłodze.
Warsztat majsterkowicza w piwnicy.
Jeżeli marzysz o własnym warsztacie w piwnicy, gdzie swoje pomieszczenia mają również inni mieszkańcy budynku, w którym mieszkasz, wówczas powinieneś najpierw uzyskać ich zgodę na urządzenie takiego miejsca. Pamiętaj, że niejednokrotnie majsterkowanie wiąże się z hałasem i nieprzyjemnym zapachem, co może przeszkadzać niektórym lokatorom.
Dołóż więc wszelkich starań, aby zminimalizować takie niedogodności. Tutaj pomocne będzie maksymalne wyciszenie pomieszczenia- choćby przez zabezpieczenie podłogi oraz dobre solidne drzwi, a także zapewnienie w nim odpowiedniej wentylacji.
To właśnie wentylacja oraz wilgoć, która często pojawia się w pomieszczeniach piwnicznych, mogą stanowić największe wyzwania podczas urządzania warsztatu majsterkowicza. Idealna piwnica to taka, w której znajduje się choćby niewielkie okno. Jeśli jednak go nie ma, wtedy zadbaj o sprawne funkcjonowanie systemu wentylacyjnego- należy dokładnie wyczyścić przewodu wentylacyjne. Pomocny może się okazać także montaż dodatkowych wentylatorów usprawniających obieg powietrza.
Zabezpieczysz pomieszczenie przed wilgocią, kładąc na podłogę dobrą hydroizolację. W takim miejscu najlepszą okładziną podłogową są zdecydowanie odporne i trwałe płytki gresowe. Warto także pomalować ściany farbą przeznaczoną do pomieszczeń o dużej wilgotności, która jest odporna na pleśnie i grzyby.
Również ze względu na wysoką wilgotność w piwnicach, w warsztacie najlepiej sprawdzą się meble wykonane z metalu. Są one nie tylko o wiele trwalsze niż te drewniane, ale również znacznie łatwiej utrzymać je w czystości.
Niestety piwnice przerobione na warsztat stanowią nie lada gratkę dla włamywacza. Złodzieje czyhają na zgromadzone tam sprzęty takie jak wiertarki, klucze, pilarki i inne cenne narzędzia. Aby zabezpieczyć się przed ich utratą, warto zainwestować w solidne drzwi do piwnicy z dobrym zamkiem antywłamaniowym.
Wyposażenie warsztatu majsterkowicza.
W dobrym warsztacie powinno się znaleźć wygodne, możliwie przestronne i niekrępujące ruchów miejsce do pracy oraz meble, na których umieścisz wszystkie zgromadzone narzędzia i akcesoria do majsterkowania. Dowiedz się więcej o idealnym wyposażeniu domowego warsztatu:
Meble do domowego warsztatu.
Wybierz takie meble, które pozwolą Ci zorganizować przestrzeń tak, aby panował w niej, jak największy porządek. Najważniejszym meblem jest oczywiście stół roboczy do warsztatu. Powinien on być jak najsolidniejszy i mieć możliwie największy blat, aby można było wygodnie i bezpiecznie wykonywać na nim pracę. Choć wielu osobom podobają się stoły drewniane, to jednak nie są one najlepszym wyborem. Zajmują sporo miejsca, łatwo się niszczą i brudzą. Idealnie za to sprawdzi się stół metalowy. Jeśli dysponujesz bardzo ograniczonym metrażem, kup stół składany montowany do ściany. Poszukaj mebla, który ma szuflady. Schowasz tam najpotrzebniejsze drobiazgi, aby zawsze mieć je pod ręką.
W przypadku większego pomieszczenia sprawdzą się szafki na narzędzia. Idealne będą takie na kółkach. Będziesz mógł bez problemu przysunąć je bliżej stołu w czasie pracy, a po jej zakończeniu ustawić w innym miejscu. Ponadto takie rozwiązanie znacznie ułatwi Ci sprzątanie podłogi w warsztacie. Ściana na d stołem roboczym to świetne miejsce na metalowe półki na narzędzia lub haczyki do zawieszenia akcesoriów takich jak pędzle, kombinerki, wkrętaki, czy klucze.
Przydadzą się także skrzynki na narzędzia z przegródkami, które możesz postawić na przykład pod stołem roboczym oraz pudełka na różnego rodzaju drobne akcesoria takie jak kołki, śrubki, uszczelki i nakrętki.
Narzędzia do warsztatu
To, jakie narzędzia wybierzesz do swojego domowego warsztatu, jest w znacznej mierze uzależnione od rodzaju prac, jaki masz zamiar w nim wykonywać. Z pewnością jednak każda pracownia majsterkowicza powinna być wyposażona w:
– wkrętaki- niezbędne do wkręcania śrub. Zaopatrz się w kilka różnej wielkości narzędzi takich jak wkrętaki krzyżowe oraz wkrętaki z rowkiem płaskim,
– obcęgi- posłużą na przykład do wyciągania gwoździ oraz wyginania drutu,
– młotek- to wielofunkcyjne narzędzie przyda się nie tylko do wbijania gwoździ, ale również przy montażu mebli metodą bezśrubową na klik,
– ściski- przymocujesz nimi stabilnie obrabiane elementy do stołu,
– dłuta- będziesz ich potrzebować do pracy z drewnem,
– klucze nasadowe- niezbędne w każdym warsztacie do okręcania i przykręcania wszelkich śrub,
– narzędzia miernicze takie jak calówka (składana miarka), kątownik stolarski i poziomica.
Z droższych narzędzi przydadzą się takie sprzęty jak:
– wiertarko- wkrętarka do szybkiego i wygodnego wkręcania i wykręcania śrub oraz wiercenia otworów w drewnie, czy metalu,
– szlifierka- do szlifowania powierzchni materiałów budowlanych różnego rodzaju, w celu nadania im pożądanej gładkiej struktury,
– pilarka tarczowa- to już bardziej specjalistyczny sprzęt, którego nie każdy majsterkowicz potrzebuje. Jest ona potrzebna do wykonania takich prac jak przycinanie płytek ceramicznych, paneli podłogowych, drewna, lub elementów betonowych.
– frezarka- to urządzenie jest niezbędne, jeśli planujesz prace związane z formowaniem rowków na potrzeby połączeń drewnianych.
Nie martw się, jeśli dysponujesz ograniczonym budżetem. Na początek kup tylko te najbardziej potrzebne meble i narzędzia, a z czasem będziesz powiększać swoją kolekcję. Kupuj te narzędzia, które naprawdę będą Ci potrzebne, ponieważ są niezbędne do wykonania prac, którymi zajmujesz się najchętniej i najczęściej. Wykupywanie połowy sklepu z narzędziami nie ma sensu.
Urządź swój domowy warsztat tak, abyś czuł się w nim dobrze. Dostosuj układ mebli do swoich indywidualnych potrzeb. Weź na przykład pod uwagę to, czy jesteś lewo, czy prawo ręczny i tak ustaw meble, aby jak najwygodniej móc sięgać po akcesoria i narzędzia. Warto także ustawić w pomieszczeniu radio, aby muzyka z niego płynące umilała pracę.
Przeczytaj także jak wybrać odpowiedni kompresor śrubowy.