Metody spawalnicze ze względu na źródło energii oraz zastosowane urządzenia
Wraz z szybkim rozwojem produkcji stali spawanie stało się podstawowym sposobem obróbki tego materiału, będąc jednocześnie kluczowym elementem rozwoju współczesnej gospodarki. Spawalnictwo jest odpowiedzialne za procesy trwałego łączenia metali z wykorzystaniem stopów poprzez skoncentrowane doprowadzenie ciepła do miejsca, w którym ma powstać złącze oraz spoiny.
Spawanie z definicji
Spawanie ma na celu trwałe połączenie różnego rodzaju materiałów w wyniku ich nagrzania, a następnie stopienia w miejscu łączenia za pomocą lub bez spoiwa. Źródłem ciepła podczas spawania jest najczęściej łuk spawalniczy, powstający z prądu generowanego przez spawalnicze źródło energii. Spawanie wymaga zastosowania specjalistycznych urządzeń, do których obsługi potrzebne są fachowe umiejętności oraz techniczna wiedza poświadczona odpowiednim dokumentem.
Podstawowe techniki spawalnicze
Wraz z rozwojem tej technologii wykształciły się również liczne sposoby spawania, a każdy z nich dedykowany jest innemu typowi materiału.
Pod względem źródło energii można wyróżnić:
- Spawanie gazowe
Ta technika nazywana jest również metodą 311. Polega ona na stopieniu brzegów metali łączonych w wyniku nagrzania płomieniem palącego się gazu. Spawanie Kraków metodą gazową odbywa się najczęściej z wykorzystaniem acetylenu. Technika gazowa to najpopularniejsza obecnie metoda spawalnicza, stosowana przede wszystkim w przypadku wszystkich rodzajów stali oraz metali nieżelaznych.
- Spawanie laserowe
To jedna z najnowszych metod spawalniczych, którą cechuje wysoka efektywność oraz możliwość łączenia ze sobą różnych kształtów, we wszystkich pozycjach spawania. Spawanie laserowe staje się obecnie atrakcyjna alternatywą dla spawania elektronowego. Technika ta polega na dostarczeniu do elementów łączonych skoncentrowanej wiązki światła koherencyjnego o bardzo dużej gęstości mocy. Wykorzystywane są tutaj lasery impulsowe z krystalicznym elementem czynnym, a także lasery molekularne. Atutami tego rodzaju spawania są małe dystorsje, duża prędkość procesu, brak konieczności wykorzystywania dodatkowego spoiwa łączącego, a także wysoka czystość procesu, duża precyzja oraz wąska spoina.
Laserowe spawanie Kraków to efektywne łączenie m.in. tytanu, niklu, magnezu, metali trudnotopliwych, stali węglowej, wysokowytrzymałej stali niskostopowej, stali konstrukcyjnej, a także duplex i stali stopowej.
- Spawanie elektronowe
Oprócz wyżej wymienionych metod, stosowane jest również spawanie elektronowe wiązką elektronową, plazmowe z wykorzystaniem ogniskowania łuku elektrycznego, a także atomowe w atmosferze wodoru oraz elektrożużlowe ciepło pochodzące z ciekłego żużla stopionego prądem. Wszystkie te techniki zaliczane są do tzw. spawania elektrycznego, a także termitowego.
Ze względu na urządzenie wykorzystywane w procesie spawalniczym wyróżniamy:
- Spawanie MIG
MIG (ang. metal inert gas) to technika polegająca na spawaniu elektrodą topliwą w osłonie gazu chemicznie obojętnego (np. argon, hel). Jest to jedna z najpopularniejszych obecnie metod spawalniczych, wykorzystywana głównie podczas łączenia magnezu, glinu, cyrkonu oraz miedzi.
- Spawanie MAG
MAG to metoda bardzo zbliżona do techniki MIG. Jedyną różnicą jest to, że podczas spawania MAG wykorzystywane są gazy aktywne chemicznie, a także dwutlenek węgla i mieszanina z argonem. MIG/MAG wykorzystuje się najczęściej podczas łączenia stali konstrukcyjnych niestopowych, a także wysoko oraz niskostopowych.
- Spawanie MMA
MMA to spawanie łukowe z wykorzystaniem elektrody otulinowej. Jest to najstarsza i jednocześnie najbardziej uniwersalna metoda spawania łukowego.
- Spawanie TIG
Technika TIG stosuje się w celu uzyskania jak najwyższej jakości spoiny bez odprysków (stal nierdzewna, stopy aluminium i niklu). Podczas spawania tą metodą doprowadzany jest prąd za pomocą elektrody wolframowej, z której wychodzi łuk spawalniczy, rozgrzewający i stapiający element spawany.
Pingback: Frezarki konwencjonalne i CNC do metalu
Pingback: Jak wybrać dobry warsztat samochodowy. Czym się kierować?
Pingback: Obróbka metali - jaką wybrać?