Stropodach – rodzaje pokryć
Pamiętajmy o tym, że stropodach wpływa na estetykę budynku wyłącznie w kontekście bryły, bowiem jego pokrycie z pozycji przechodnia jest niewidoczne. Czym powinno się charakteryzować pokrycie dachu płaskiego?
Musi być ono przede wszystkim trwałe, szczelne i odporne na działania promieni słonecznych, niskiej i wysokiej temperatury oraz zaleganie śniegu. Warto wiedzieć, iż zdarza się, że takie dachy stanowią powierzchnię użytkową, więc dodatkowe wymagania mogą dotyczyć zakresu ich wykorzystania – i w tym przypadku istotna jest też estetyka. Należy wiedzieć, że materiał powinien umożliwiać uzyskanie ciągłości pokrycia na styku stropodach-attyka. Znów jeśli dach płaski ma okapy, to możemy wówczas zastosować pokrycie z blachy, czyli na przykład blachodachówkę. Trzeba też podkreślić fakt, że zaplanowanie na stropodachu nasadzeń kwalifikuje go do odliczenia powierzchni biologicznie czynnej. Prawo stanowi, że 50 procent powierzchni dachu zielonego może być uznane za powierzchnię biologicznie czynną. Jest to od czasu do czasu zabieg konieczny, aby dany dom móc wybudować zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub warunkami zabudowy.

Należy też wiedzieć, że w zależności od założonego sposobu użytkowania dachu płaskiego stosuje się następujące rodzaje materiałów:
a). kamienie.
b). papy i membrany, blachę płaską, blachodachówkę.
c). rośliny (dach zielony).
Ponadto warto dodać, że w Polsce rzadko kiedy powierzchnię stropodachu wykańcza się jak tarasy i balkony, co natomiast jest bardzo popularne w państwach o cieplejszym klimacie (na przykład południe Europy).