W jakich branżach sprawdzi się kompresor śrubowy?
Podczas zakupu sprężarki warto mieć na uwadze nie tylko jej parametry, ale również przykłady zastosowania. Dzięki temu dopasowanie odpowiedniego urządzenia do potrzeb przedsiębiorstwa jest o wiele łatwiejsze. W poniższym tekście opisujemy, jakie zalety mają kompresory śrubowe oraz wymieniamy, w jakich branżach sprawdzają się najlepiej.
Jak działają sprężarki śrubowe?
Zanim przejdziemy do przykładów firm, które mogą skorzystać na zakupie opisywanych urządzeń, warto wiedzieć, jak działa kompresor śrubowy. Chociaż przez wiele lat sprężarki tłokowe były najpopularniejszymi maszynami pneumatycznymi, obecnie zostają wypierane przez wydajne kompresory śrubowe. Zasada działania i konstrukcja w przypadku tych dwóch sprzętów jest podobna: w jednych powietrze spręża tłok poruszający się w cylindrze, a w drugich – śruby.
Zasada działania kompresora śrubowego może być opisana w czterech prostych krokach.
- Powietrze zasysane jest z zewnątrz do środka urządzenia.
- Gaz przechodzi przez filtr oczyszczający.
- Sprężanie zachodzi dzięki ruchowi śrub, które zmniejszają przestrzeń między cząsteczkami powietrza.
- Dzięki wytworzonemu ciśnieniu sprężone powietrze przepływa dalej: poza kompresor śrubowy albo przez wąż pneumatyczny do narzędzi podłączonych do instalacji.
Rodzaje kompresorów śrubowych
Kompresory śrubowe dostępne na rynku różnią się mocą silnika elektrycznego, pojemnością zbiornika, napędem i innymi parametrami. Najczęściej sprężarki są jednak podzielone w zależności od wykorzystania smaru.
Urządzenia wymagające zastosowania oleju są znacznie popularniejsze, pomimo zwiększonych kosztów eksploatacji. Smar zmniejsza współczynnik tarcia, tłumi hałas maszyny, a dodatkowo spełnia funkcje płynu chłodniczego. Dzięki temu kompresor śrubowy nie zaciera się, ani nie przegrzewa, olej nadaje mu więc niezawodność. Trzeba jednak pamiętać o regularnej kontroli poziomu substancji w maszynie oraz okresowym wymianom smaru i filtrów, aby utrzymać gwarancję na sprzęt.
Bezolejowe kompresory śrubowe nie wymagają zastosowania oleju, cechują je więc niskie koszty eksploatacji. Sprzęty zaprojektowane są z uwzględnieniem części pokrytych specjalnymi materiałami, które skutecznie zmniejszają tarcie w danym modelu, jak teflon czy nylon. Substancja chłodząca to w tym przypadku przepływające przez kompresor powietrze. Wielką zaletą urządzeń bezolejowych jest czystość sprężonego powietrza, której wymagają niektóre branże. Z drugiej strony bezolejowe sprężarki śrubowe są bardziej narażone na usterki.
Zalety sprężarek śrubowych
- Tryb pracy stałej – w przeciwieństwie do innych maszyn pneumatycznych, kompresor śrubowy gwarantuje pracę ciągłą i nie wymaga stosowania długich przerw. Zazwyczaj w przerwach urządzenie chłodzi się i regeneruje, a stosunek pracy i odpoczynku wynosi często 1:1. W kompresorach śrubowych jest to zbędne, dzięki czemu można zwiększyć wydajność zakładu bez ryzyka o przegrzanie sprzętu.
- Wydajność – na ten parametr wpływ ma moc silnika elektrycznego. Wydajność to nie tylko brak przerw w pracy sprężarki powietrza, ale również mniejsze zużycie energii elektrycznej w porównaniu do innych urządzeń pneumatycznych. Warto wiedzieć, że nowoczesne rozwiązania techniczne zużywają nawet 30% mniej energii elektrycznej niż sprężarki tłokowe.
- Niewielka emisja hałasu – niektóre urządzenia dostępne w ofercie sklepów stacjonarnych lub online emitują hałas, który negatywnie wpływa na samopoczucie użytkowników. Kompresor śrubowy, dzięki swojej konstrukcji, jest dość cichy, zatem wykonywanie pracy w jego otoczeniu nie stanowi problemu.
- Czystość powietrza – w najprostszych sprężarkach śrubowych starszej generacji ryzyko zanieczyszczenia sprężonego powietrza jest znacznie wyższe, niż w nowych sprzętach. Współczesne ulepszenia maszyn sprawiają, że kompresor śrubowy z osuszaczem ziębniczym, wyposażony w specjalne filtry redukuje ryzyko przedostania się cząsteczek oleju do wydmuchiwanego powietrza.
- Możliwość automatyzacji – obecnie oferowane sprężarki śrubowe mogą być kontrolowane komputerowo, co pozwala przedsiębiorcy usprawnić procesy technologiczne i obniżyć koszty zatrudnienia. Kompresor do automatyzacji powinien charakteryzować się dopasowaną do systemu mocą oraz wydajnością.
Kompresory śrubowe – zastosowanie
Opisywane kompresory śrubowe znajdują zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i przydomowych garażach. Nic dziwnego – skutecznie ułatwiają pracę w gospodarstwie domowym. Służą m.in. do:
- oczyszczania mebli ogrodowych,
- pompowania kół w samochodzie i rowerze,
- malowania natryskowego,
- zasilania szlifierek lub piaskarek.
Ze względu na gabaryty, wagę, moc takich sprzętów, a także cenę, majsterkowicze zazwyczaj decydują się jednak na zakup bezawaryjnej sprężarki tłokowej.
Znacznie częściej kompresor śrubowy można znaleźć w zakładach przemysłowych i fabrykach. Opisywane maszyny stanowią tam źródło sprężonego powietrza w obsłudze specjalistycznych narzędzi, np.:
- kluczy,
- wiertarek,
- młotów udarowych,
- pistoletów do malowania czy tynkowania.
Dzięki temu, że sprężarka śrubowa ma stały tryb pracy i nie wymaga odpoczynku, skutecznie zwiększa wydajność zakładu. Warto wybrać urządzenie wyposażone w zbiornik, który przechowa sprężone powietrze.
W jakich branżach sprawdzi się sprężarka śrubowa olejowa?
Zastosowanie kompresorów śrubowych warto podzielić ze względu wykorzystanie smaru. Niektóre branże muszą spełniać ściśle określone restrykcje sanitarne i z tego względu nie można dopuścić do zanieczyszczenia sprężonego powietrza przez olej. Wymaganym rozwiązaniem jest więc sprężarka bezolejowa. Urządzenia tego rodzaju wykorzystuje się m.in. w:
- medycynie (w tym stomatologii i protetyce),
- farmacji,
- elektronice,
- przemyśle spożywczym,
- przemyśle papierniczym,
- przemyśle włókienniczym.
Z drugiej strony, jeśli ryzyko zanieczyszczenia powietrza smarem nie stanowi problemu, warto wykorzystać olejowe sprężarki powietrza. Takie sprężarki śrubowe generują nieco mniej hałasu i są odporne na usterki. Urządzenia wykorzystuje się m.in. w:
- warsztatach samochodowych,
- zakładach wulkanizacyjnych,
- lakierniach,
- przedsiębiorstwach budowlanych,
- transporcie kolejowym,
- lotnictwie.
Mimo że kompresory śrubowe są nieco droższe niż tradycyjne sprężarki tłokowe, warto pomyśleć o ich wykorzystaniu w przedsiębiorstwie. Taka inwestycja szybko zwraca się w postaci zwiększonej wydajności, a co za tym idzie – zysków.
Partnerem artykułu jest firma Pneumatik, oferująca różne rodzaje kompresorów.